Cilt Bakımı

Cilt bakımı, hem kadınlar hem de erkeler için önemlidir. Sağlıklı bir cilt dokusu, kişinin daha zinde, daha genç görünmesine yardım ederken hızlı cilt yaşlanmasına da engel olabilir. Ayrıca cilt bakımı, temiz hissetmek, bakımlı olmak, makyaj için uygun bir zemin hazırlamak için de gereklidir. Peki, cilt bakımı nasıl yapılır, cilt bakım malzemeleri nelerdir ve nasıl kullanılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Düzenli cilt bakımı her yaştan insan için önemlidir. Cilt bakım ürünleri özellikle evde cilt bakımına yardımcı olur. Nemlendirici kremler, yüz temizleme jelleri, makyaj temizleme mendilleri, yüz temizleme süngerleri, dudak nemlendiricileri gibi ürünlerin doğru seçim ve kullanımla kısa sürede oldukça iyi sonuçlar elde edilebilir.

Cilt bakımı için ilk kural temizliktir. Cildin derinlemesine temizlenmesi bakımın ilk aşamasını oluşturur. Peki, yüz temizleme nasıl yapılmalı?

Cilt temizliği ise kliniklerde doktor kontrolünde yapılan derinlemesine temizlik ve ölü doku arındırma ya da ev tipi cilt temizliği şeklinde ikiye ayrılır. Evde cilt bakımı yaparken cilt yapısına uygun bir yüz temizleme jeli kullanılması önerilir. Önce yüz temizleme jeli ile ılık suda yüzünüzü iyice yıkamanı tavsiye edilir. Bu yıkama işlemini bir yüz temizleme fırçası yardımıyla ya da süngerle de yapabilirsiniz. Elinizle yapacağınız temizleme işleminden daha etkili bir sonuç sunacaktır. Ardından kil bazlı maskeleri deneyebilirsiniz. Kil maskeler yüzde kuruyarak ciltteki yağı ve kiri emer. Tekrar yüzünüzü ılık suyla yıkayıp yüz temizleme pamukları ile yine cilt tipinize uygun bir tonikle silebilirsiniz. Tonikle silme işleminden sonra cildinizde gözeneklerin açıldığını, oldukça etkili bir temizleme elde ettiğinizi hissedebilirsiniz. Nefes alan temiz cilde uygun bir nemlendirici ile kaybettiği nemi kazandırmanız gerekir. Masaj yaparak yüzünüzü iyice nemlendirebilirsiniz. Göz çevresi bakım kremleri de mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü yüzün diğer bölgelerine çok daha hassas ve ince olan göz çevresi bu dokuya uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Aksi halde tahriş olabilir, yağ bezesi oluşabilir.

Cilt Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evde cilt bakımı için ilk dikkat edilecek şey, doğru ürün seçimidir. Cilt bakım malzemesi alırken cildin dokusu mutlaka göz önüne alınmalıdır. Örneğin yağlı bir cilde yağlı ciltler için uygun ürünler, kuru bir cilde de kuru ciltler için formülize edilmiş ürünler uygulanmalıdır. Aksi halde yağlı olan cilt daha da yağlanabilir ya da aksi olabilir.

Cilde Uygun Ürün Seçmek Neden Çok Önemli?

Cilt bakım ürünlerinin üretiminde cildin pH dengesi esas alınır. Normal bir ciltte, karma bir ciltte, kuru bir ciltte ve yağlı bir ciltte pH değerleri farklıdır. Dolayısıyla ürün, hangi cilt tipi için üretildiyse buna göre kullanım önerilir.

 El ve Vücut Bakımı Malzemeleri

Yüzümüz kadar ellerimiz ve vücudumuzun genelinin de cilt bakımına ihtiyacı vardır. Eller, en hızlı kalojen kaybı yaşayan ve en hızlı deforme olan cilt dokusuna sahiptir. Bu nedenledir ki eller, yaşı fazlasıyla gösterir. Gün boyu farklı amaçlarla kullandığımız ellerimizin iyi görünmesi kadar konforu da önemlidir. Tırnakları kırılmış, kedi tırnağı çıkmış, tırnak yanları çatlamış bir el, gündelik yaşantımızı da zorlaştırabilir. Bu amaçla uygun el bakım kremleri kullanmak, yatmadan önce elleri yıkayıp nemlendirmek, tırnakları doğru şekilde kesmek ve çok uzun bırakmamak tavsiye edilir. El kremi seçiminde cilt tipine uygun ürünler tercih etmek gerekir. Vücut bakımı için de cildin kurumasına izin vermemek önemlidir. Bu amaçla özellikle duştan sonra hızlıca vücut nemlendiricisi kullanılabilir. Duşta kullanılan nemlendiriciler de iyi sonuç verebilir ve çok pratiktir.

 

Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır